Susikurkite CV
Pradžia Patarimai 10 IT SPECIALISTŲ PAREIGYBIŲ KURIAS VERTA ŽINOTI

10 IT SPECIALISTŲ PAREIGYBIŲ KURIAS VERTA ŽINOTI

prieš 9 mėnesius


10 IT SPECIALISTŲ PAREIGYBIŲ KURIAS VERTA ŽINOTI

Ne naujiena, kad informacinės technologijos – vienas iš sparčiausiai augančių sektorių Lietuvoje ir pasaulyje. Tiek vietinės, tiek tarptautinės bendrovės IT sektoriuje ieško specialistų naudodamos angliškus terminus. Kartais skaitant pavadinimus kyla klausimų, - o ką gi atlieka vienas ar kitas pareigas užimantis IT specialistas. Pateikiame dažniausiai sutinkamas profesijas susijusius su IT sektoriumi:

Front-end developer: (liet. išorinis programavimas) šis programuotojas atsakingas už viską, ką mato vartotojas (dizainą, jo karpymą, kai kurias programavimo kalbas). Pagrindinės kalbos: HTML, CSS ir JavaScript. Pagrindinės programuotojo užduotys: užtikrinti sklandžią vartotojo patirtį internetiniame puslapyje, analizuoti kodą, dizainą, pašalinti klaidas.

Back-end developer: (liet. vidinis programavimas) šis programuotojas dirba su serveriais ir tuo, kaip veikia sistema. Svarbiausia šio programuotojo užduotis – užtikrinti sistemos funkcionalumą. Pagrindinės back-end programuotojo užduotys yra užtikrinti sistemos reagavimą, duomenų perdavimą ir krovimo greitį. Vidiniam programavimui naudojamos kitos kalbos, nei išoriniam – JAVA, PHP, Ruby on Rails, Python ir kt.

Full-stack developer: šie programuotojai dirba su abiem platformos dalimis – ir back-end, ir front-end. Dažniausiai jie moka HTML, JavaScript ir CSS bei dar vieną arba kelias back-end programavimo kalbas. Šie specialistai nerašo viso kodo patys. Dažniausiai didžiąją laiko dalį jie praleidžia vystydami back-end arba front-end dalį.

User Interface (UI) designer: (liet. vartotojo sąsajos dizaineris) daugiausiai dėmesio skiria naudojimo ir vartotojo patirties gerinimui. Šio specialisto tikslas yra padaryti vartotojo sąveiką kuo paprastesnę ir efektyvesnę, atsižvelgiant į vartotojo tikslų įgyvendinimą. UI dizaineris turi gerai išmanyti vartotojo psichologiją ir šiomis žiniomis pasinaudoti kuriant svetainę ar programėlę.

UX designer: (liet. vartotojo patirties dizaineris) šio specialisto tikslas yra sukurti vartotojui daug patogesnį, suprantamesnį ir malonesnį programos naudojimą. UX dizaineris rūpinasi vartotojų, kurie naudojasi produktu, komfortu, produkto efektyvumu, bei funkcionalumu. Šie specialistai remiasi apklausomis, rinkos tyrimais bei struktūrizuotais duomenimis, puikiai žino tikslinę grupę ir jos poreikius.

System administrator: (liet. sistemų administratoriai) šie specialistai prižiūri sistemas, sprendžia iškilusias problemas, daro reikiamus pakeitimus. Sistemų administratoriai paprastai diegia, palaiko ir prižiūri serverius ar kitas kompiuterines sistemas, sprendžia paslaugų teikimo sutrikimus ir reaguoja į kitas problemas.

Network administrator: (liet. tinklo administratoriai) šie specialistai atsakingi už kompiuterių fizines (angl. hardware) ir programinės (angl. software) įrangos, sudarančios kompiuterių tinklą, palaikymą. Jie įdiegia, valdo, prižiūri ir konfigūruoja tinklo aparatinę ir programinę įrangą, stebi veikimą, šalina jo trikdžius ir jį optimizuoja. Taip pat dažniai jie yra atsakingi už atsarginių kopijų (angl. backup) darymą.

Development Operations (DevOps) engineer: DevOps sujungia programinės įrangos kūrimą (Dev) ir IT operacijas (Ops). Šie specialistai yra atsakingi už daugybę užduočių, įskaitant kodų rašymą, programų kūrimą, mastelio didinimo infrastruktūrą, virtualios aplinkos kūrimą ir sistemų bei procedūrų automatizavimą. Jie prižiūri visų tarpžinybinių programinės įrangos ryšių inžineriją, kokybės užtikrinimą ir sklandų darbą. Dažnai DevOps tikslas yra valdyti įmonės serverius, ypač tuos, kuriuose naudojamos atvirojo kodo operacinės sistemos, tokios kaip BSD ar Linux.

Data architect: (liet. duomenų architektas) šis specialistas supranta įvairius duomenų šaltinius, juos nagrinėja ir pagal juos parengia planus. Duomenų architektai kuria ir kontroliuoja bendrovės duomenų valdymo standartus ir politikas, užtikrina organizacijos duomenų valdymo modelio veikimą, bei sudaro duomenų valdymo paslaugų schemas. Duomenų architektai nustato, kaip duomenys bus saugomi, vartojami, integruojami ir tvarkomi skirtingų duomenų subjektų ir IT sistemų.

Site Reliability Engineer (SRE): (liet. svetainės patikimumo inžinierius) yra specialistas, turintis tvirtą kodavimo/automatizavimo patirtį, kuris naudojasi ta patirtimi infrastruktūros ir operacijų problemoms spręsti. Jie naudoja savo inžinerinius įgūdžius, kad automatizuotų ir sumažintų rankinį įsikišimą, reikalingą administravimo užduotims atlikti. Be to, jie bendradarbiauja su kitomis komandomis, kad užtikrintų tinkamą stebėjimą, reagavimą į įvykius ir valdymą.

Tai tik nedidelė dalis visų sąvokų, tačiau tikimės jos padės geriau suprasti šių specialistų funkcijas.

Taip pat skaitykite

Ar verta dirbti studijuojant?
Ar verta dirbti studijuojant?

Ar verta dirbti studijuojant? Šis klausimas kartais iškyla daugumai studentų. Ir vieno teisingo atsakymo nėra. Tačiau čia rasite patarimus prieš apsisprendžiant

Skaityti daugiau
KAIP PRITRAUKTI TINKAMĄ KANDIDATĄ DARBO SKELBIMO PAGALBA
KAIP PRITRAUKTI TINKAMĄ KANDIDATĄ DARBO SKELBIMO PAGALBA

Ieškote darbuotojų? Štai keletas pasiūlymų kaip sukurti darbo skelbimus taip, jog Jums lengviau pavyktų atrasti ir pritraukti tinkamus kandidatus.

Skaityti daugiau
KO NERAŠYTI NORINT SUSIRASTI DARBĄ
KO NERAŠYTI NORINT SUSIRASTI DARBĄ

Norėdami kuo greičiau susirasti darbą žmonės prirašo daugiau nei reikia ir tai tampa priežastimi, kodėl negauna darbo. Tad ko neverta rašyti aplikuojant?

Skaityti daugiau
KADA REIKIA KEISTI DARBĄ
KADA REIKIA KEISTI DARBĄ

Kada reikia keisti darbą? Šį klausimą anksčiau ar vėliau svarsto kiekvienas iš mūsų. Čia rasite patarimus į ką atkreipti dėmesį, kad nuspręsti.

Skaityti daugiau
DARBAS UŽSIENYJE
DARBAS UŽSIENYJE

Darbas Užsienyje. Dalis žmonių išvyksta padirbėti į užsienį arba kartais pasvarsto apie tai. Čia pateikiamos įžvalgos planuojantiems vykti padirbėti užsienyje.

Skaityti daugiau
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau