>
Susikurkite CV
Pradžia Patarimai DARBAS UŽSIENYJE

DARBAS UŽSIENYJE

prieš 3 metus


Tikriausiai ne vienas iš mūsų yra susimąstęs – galbūt reikia viską mesti ir išvažiuoti dirbti svetur? Darbas užsienyje kelia dvejopus jausmus. Kai kurie žmonės sprendimą išvykti traktuoja, kaip valstybės išdavimą, kiti kaip normalų, savaime suprantamą dalyką. Vienaip ar kitaip, visi esame žmonės, todėl darbas užsienyje gali atnešti ne tik didesnį atlygį už darbą, bet ir naują pasaulio supratimą bei žinių praplėtimą. Žiniasklaidoje ir internete gausu pasakojimų šia tema. Vieniems darbas užsienyje atnešė išvajotus turtus ir geresnį gyvenimą. Kitiems – atvirkščiai -, dirbti svetur ne tik nepatiko, bet ir turėjo neigiamų padarinių. Tad kaip atrasti aukso vidurį ir susirasti darbą, kuris neturės neigiamų pasekmių jūsų gyvenimui? Pabandysime apžvelgti galimybės išvažiuoti ir punktus, kurie padės pasiruošti išvykimui:

Mūsų išskirti bendri punktaius, kurie svarbūs vykstant dirbti į užsienį;

1. Susiraskite visą prieinamą informaciją apie įmonę, kurioje dirbsite.

2. Kuo išsamiau pasidomėkite šalimi, jos kultūra bei pagrindiniais įstatymais.

3. Jei vykstate į Europos Sąjungos šalį, pasidarykite Europos sveikatos draudimo kortelę. Jei turite galimybę – apsidrauskite sveikatos ir gyvybės draudimu papildomai.

4. Jei vykstate individualiai, susiraskite patikimą vietą, kurioje galėsite apsistoti, pasidomėkite transporto galimybėmis. Pasidomėkite, ar šalia gyvenamosios vietos yra būtiniausių prekių parduotuvių.

5. Su savimi turėkite negendančio maisto ir pinigų. Geriausia, jų turėti tiek, kad be vargo galėtumėte grįžti atgal į Lietuvą (taip pat turėkite pinigų pragyvenimui).

6. Pasidarykite paso kopijas – vieną palikite artimiesiems, kitą pasiimkite sau. Taip pat būtų gerai pasidaryti ir turėti nuotraukų (tinkamų laikinajam pasui).

7. Pasidomėkite, kur toje šalyje, į kurią vyksite, yra Lietuvos ambasada ar konsulatas. Užsirašykite koordinates, jei įmanoma – visada turėkite jas su savimi.

8. Kaip įmanoma geriau išstudijuokite darbo sutartį, išsiaiškinkite visus neaiškius punktus. Pasirašykite tik tada, kai viskas Jums yra aišku ir tinkama.

9. Artimiesiems suteikite kuo daugiau informacijos, duokite įmonės ir/ar agentūros kontaktus.

10. Išvykstant ilgiau nei 6 mėnesiams, informuokite apie tai Sodrą. Jeigu to nepadarėte Lietuvoje, išvykimą galima deklaruoti Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ar konsulinėse įstaigose arba internetu per e-valdžios portalą. Jei išvykstama to nedeklaravus, Sodra pradės skaičiuoti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) skolą.

11. Pasitikrinkite, ar asmens dokumentas, kurį vežatės galioja, bent metus laiko.

Darbas užsienyje per agentūras. Šis išvykimo būdas gan populiarus tarp žmonių, kurie dirbti svetur važiuoja pirmą kartą ir/arba nemoka kalbos. Neretai agentūros samdo darbuotojus ir poromis – taip drąsiau ir patogiau, jei turite antrą pusę arba draugą/draugę, kuris norėtų vykti kartu. Kaip pliusą turime išskirti ir tai, kad agentūros dažnai siūlo apgyvendinimą, transportą į ir iš darbo. Įdarbinimo agentūros taip pat dažniausiai paruošia visas sutartis lietuvių kalba, taip geriau galite suprasti visus sutarties niuansus. Darbas užsienyje, išvažiuojant per agentūrą, turi tikrai nemažai pliusų, tačiau svarbu paminėti, jog agentūros dažnai pasiima dalį atlygio arba mokestį už įdarbinimą.

Jei į užsienį vykstate dirbti per agentūrą:

1. Įsitikinkite, kad darbą siūlanti agentūra yra reali. Peržiūrėkite jos internetinį puslapį, patikrinkite įmonės informaciją rekvizituose.

2. Ieškokite atsiliepimų. Žinoma, jais aklai kliautis nereikėtų, tačiau jei atsiliepimuose dauguma komentarų yra neigiami – ieškokite kitos agentūros.

3. Išnagrinėkite būsimo darbo poziciją, įsigilinkite į funkcijas, kurias turėsite atlikti. Jei nurodyta įmonė, paieškokite žmonių dirbančių joje. Tiek lietuviškuose forumuose, tiek Facebooke galite rasti grupių skirtų konkrečiaikažkokiai tai sričiai (pvz. Darbas Vokietijoje; darbas Olandijoje).

4. Jei jau nusprendėte vykti, neskubėkite pasirašyti sutarties. Išsiaiškinkite, kas nutiks nutraukus sutartį, koks agentūros mokestis, ar sutartyje įtraukti visi mokesčiai, ar įmanoma pakeisti darbą, jeigu jis netinka/ nepatinka. Vieną sutarties egzempliorių išsisaugokite sau.

5. Informuokite savo artimuosius apie agentūrą, suteikite jiems kuo daugiau informacijos apie tai, kur vykstate, kur apsistosite ir panašiai. Palikite jiems agentūros kontaktus.

6. Pasidomėkite, ar gyvenamojoje vietoje bus interneto ryšys, ar veiks jūsų ryšio operatorius.

7. Užsirašykite agentūros kontaktus, gyvenamosios vietos adresą, darbovietės pavadinimą, svarbiausius telefonų numerius ir stenkitės šiuos duomenis visur su savimi turėti.

8. Stenkitės pasiimti tiek pinigų, kiek kainuotų bilietas atgal į Lietuvą.

9. Jei atvykus dirbti, sąlygos yra kitokios nei nurodyta sutartyje – kuo skubiau praneškite apie tai įmonei, per kurią atvykote. Jei sąlygos nesikeičia ir susitarti su darbdaviu nepavyksta, nutraukite sutartį.

10. Jei nusprendėte nutraukti sutartį anksčiau laiko, būtinai informuokite apie tai agentūrą.

Darbas užsienyje išvykus individualiai. Išvažiuoti dirbti pačiam gali būti sunki užduotis, ypač jei nemokate svečios šalies kalbos, neturite vietos, kurioje galėtumėte bent laikinai saugiai apsistoti ar neturite transporto. Vykdami dirbi ne per agentūrą galite sutaupyti šiek tiek pinigų, tačiau ne visais atvejais. Tam, kad darbas užsienyje neapkarstų – stenkitės viską susiplanuoti prieš išvykstant iš Lietuvos. Žinoma, jei vykstate dirbti pas artimuosius arba galėsite apsistoti pas juos, daug rūpesčių atkrenta. Tačiau vis vien siūlome perskaityti šiuos patarimus:

Darbas užsienyje išvykus individualiai:

1. Pasidomėkite apie šalies ekonominę padėtį, galimybes įsidarbinti. Yra šalių, kuriose darbuotojų trūksta nuolat, o kai kuriose tik tam tikru sezonu.

2. Prieš išvykdami raskite vietą, kurioje bent laikinai galėsite apsistoti ir saugiai pasilikti daiktus.

3. Jeigu keliaujate lėktuvu, apgalvokite, kaip iš oro uosto nuvyksite į gyvenamąją vietą. Nepasidomėjus iš anksto, ši kelionė gali būti net brangesnė nei lėktuvo bilietas.

4. Iš anksto pasidomėkite, kokių dokumentų reiks įsidarbinant ir gaukite juos dar Lietuvoje. Pasitaiko atvejų, kai darbdavys paprašo oficialios gyvenamosios vietos deklaracijos, teistumo (neteistumo) pažymos ir pan.

5. Turėkite finansinių išteklių nenumatytiems atvejams. Jeigu turite grynų pinigų – nelaikykite jų vienoje vietoje.

6. Jei nuomositės būstą, pasidomėkite nuomos kainomis. Kartais geriau apsimoka apsistoti svečių namuose ar viešbutyje, o ne nuomotis kambarį ar butą.

7. Pasidomėkite apie šalį, į kurią ruošiatės vykti. Paskambinkite į Lietuvos ambasadą esančią toje šalyje, į kurią vyksite, sužinokite, kokie reikalavimai keliami užsieniečiams norintiems dirbti toje šalyje. Sužinokite kuo daugiau informacijos. Išsiaiškinkite, kaip gauti leidimą dirbti ir gyventi, ar jo reikia, jei vykstate dirbti trumpam.

8. Jei jau turite darbo vietą ir esate gavę sutartį, stenkitės ją kuo geriau išsiversti. Jei yra galimybė, pasikonsultuokite su teisininkais.

9. Surinkite kuo daugiau informacijos apie įmonę, kurioje dirbsite. Ieškokite atsiliepimų įvairiomis kalbomis. Jeigu jau esate nuvykę, paklauskite vietinių nuomonės.

10. Susiorganizuokite, kaip nuvyksite į darbą iš vietos, kurioje apsistosite.

11. Baigus darbą, pasiimkite darbdavio kontaktus ir visus algalapius. Ši informacija gali būti reikalinga grįžus į Lietuvą ar norint susigrąžinti dalį mokesčių.

Taip pat svarbu paminėti, jog egzistuoja į užsienį galite išvykti ir darbuotojų nuomos (laikinojo įdarbinimo) arba rangos/komandiruotės principu. Laikinojo įdarbinimo būdas aktualus, jei primiršote kalbą, nenorite įsipareigoti vienam darbui ir/ar mėgstate keliauti. Darbuotojų nuomą dažniausiai vykdo agentūros. Darbuotojai įdarbinami laikinai arba ilgesniam laikui, tai priklauso ir nuo agentūros, ir nuo darbuotojo. Remiantis darbuotojų gebėjimais ir žiniomis parenkamos trumpalaikės darbo vietos (projektai). Šis būdas turi daug panašumų į darbą užsienyje per agentūras, tik skirtumas tas, kad darbo sutartis dažniausiai sudaroma su darbuotojų nuomą vykdančia įmone, o ne su įmone, kurioje vykdysite darbus. Vykstant svetur rangos/komandiruotės principu, agentūros dažniausiai pasirūpina apgyvendinimu ir transportu į/iš darbo, tad šis išvykimo būdas patogus tiems, kurie nenori sukti galvos dėl šių dalykų.

Darbas užsienyje darbuotojų nuomos (laikinojo įdarbinimo) ar rangos sutarties principu:

1. Kuo geriau susipažinkite su sutartimi. Išsiaiškinkite darbo valandas, sąlygas, susipažinkite su Jums keliamais reikalavimais.

2. Pasidomėkite laikinuoju darbdaviu. Pasidomėkite, ar anksčiau ten dirbo kiti lietuviai. Susiraskite informacijos apie įmonę.

3. Išsiaiškinkite, ar bus skiriamas apgyvendinimas bei transportas. Jei taip, išsiaiškinkite, kurioje vietoje apsistosite. Koks atstumas iki darbo ir kiek laiko užtrunka nuvykimas?

4. Artimiesiems palikite abiejų įmonių kontaktus. Suteikite jiems kuo daugiau informacijos apie tai, kur planuojate vykti, kur apsistosite ir pan.

5. Turėkite su savimi atliekamų pinigų nenumatytiems atvejams.

6. Nuolat informuokite darbdavį Lietuvoje apie tai, kaip jums sekasi, ar sąlygos atitinka sutartį.

7. Jei atvykus sąlygos neatitinką tų, kurios buvo įtrauktos sutartyje – praneškite agentūros atstovams.

8. Pasidomėkite, ar esate pilnai apdraustas, ar turite tuo pasirūpinti patys.

9. Jeigu sugalvosite nutraukti sutartį anksčiau laiko – informuokite darbdavius ir agentūrą.

10. Saugokite visus dokumentus ir išlaidas patvirtinančius čekius.

Kartais darbuotojai pasamdomi tik vienam projektui. Tokiu atveju dažniausiai viskas yra truputį paprasčiau, tačiau taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

1. Peržiūrėkite, ar sutartyje tiksliai nurodyta komandiruotės trukmė.

2. Išsiaiškinkite, kokia valiuta bus mokamas Jūsų atlygis.

3. Išsiaiškinkite kuo daugiau informacijos apie šalį, kurioje bus vykdomi darbai.

4. Pasidomėkite, kokios bus apgyvendinimo ir transporto sąlygos.

5. Perskaitykite bendrus punktus.

Tikimė, jog šie patarimai padės susirasti tinkamiausią darbą svetur. Kaip ir minėjome, darbas užsienyje gali atnešti tiek gerų, tiek blogų patirčių. Tačiau svarbiausia neskubėti ir viskuo pasirūpinti, kol dar esate Lietuvoje. 

Taip pat skaitykite

Valdybos narių atranka

Valdybos narių atranka - tai aukšto profesionalumo ir kompetencijų reikalaujantis darbas. Atrankas turėtų atlikti tik buvę/esami vadovai arba valdybų nariai.

Skaityti daugiau
KAIP PASIRINKTI TOLIMESNĮ KARJEROS ŽINGSNĮ?

Karjeros planavimas, tinkamo sprendimo paieška, karjeros kryptys, galimybių ir tikslų įsivertinimas, klausimai, kuriuos sau užduodame.

Skaityti daugiau
7 DARBO POKALBIO BAIMĖS

Darbo pokalbio baimės, įdarbinimo ir pokalbių praktika, darbo pokalbių situacijos, būdai, kaip įveikti baimę.

Skaityti daugiau
KO NORI DARBDAVIAI IŠ KANDITATŲ? 5 ATEITIES KOMPETENCIJOS

Darbdavių reikalavimai. Patrauklus kandidatas rinkoje. Ateities strategijos ir kompetencijos. Financinės situacijos gerinimas

Skaityti daugiau
5 DARBO POKALBIO ĮGŪDŽIAI, KURIE PADĖS TAU GREIČIAU ĮSIDARBINTI

Darbo pokalbio įgūdžių lavinimas, pasiruošimas darbo pokalbiui, darbo pokalbio klausimai, pavyzdžiai ir patarimai

Skaityti daugiau
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau