>
Susikurkite CV
Pradžia Patarimai DARBAS VOKIETIJOJE: ką verta žinoti?

DARBAS VOKIETIJOJE: ką verta žinoti?

prieš 2 metus


Dėl puikiai išvystos šalies ekonomikos Vokietija yra populiariausia migracijos kryptis visoje Europoje. Viena iš dažniausiai pasikartojančių priežasčių, kodėl emigrantai renkasi Vokietiją, kaip savo kitą kelionės tikslą, yra perspektyvaus naujo darbo paieška ir karjeros galimybės. Tačiau emigruoja dėl to ne visi, kai kurie tiesiog nori patirti nuotykių ir užsidirbti. Nepaisant migracijos priežasčių, yra keletas kriterijų, kurių svarbu laikytis visiems norintiems naudotis pranašumais, kuriuos gali pasiūlyti darbas Vokietijoje. Taigi, ką pravartu žinoti apie šią emigrantų pamiltą šalį ir jos darbo rinką?

„Erst die Arbeit, dann das Vergnügen!“ – vokiškas posakis, kuris iš tiesų reiškia „pirmiausia dirbk, o tik po to linksminkis“ – yra  puiki įžanga į vokišką darbo etiką. Ne tik darbas Vokietijoje, tačiau apskritai gyvenimas šioje šalyje pasižymi griežta tvarka. Vokiečių darbo etika byloja, kad darbuotojai visuomet turi atvykti laiku, atidirbti visą darbo dieną bei kiekvieną užduotį, didelę ar mažą, atlikti kokybiškai. Tačiau, rimtas požiūris į karjerą ir noras susikurti sėkmingą darbo patirtį Vokietijoje nereiškia, jog dirbdami šioje šalyje negalėsite mėgautis gyvenimu. Kadangi tvarka jų gyvenime yra būtinybė bet kurioje gyvenimo srityje – balanso tarp darbo ir asmeninio gyvenimo laikymasis nėra išimtis. Iš tikrųjų vokiečiai mėgsta poilsiauti ir  remiantis statistiniais duomenimis juos netgi būtų galima įvardinti kaip daugiausiai laisvadienių gaunančiais darbuotojais iš visų Europos šalių. Pietų pertraukos metu vokiečiai taip pat nepraleidžia progos papramogauti, todėl nenustebkite jog daugumoje Vokietijos biurų galima rasti stalo futbolo ar stalo teniso stalus. Kai kurie biurai sužaidybinti savo darbo aplinką renkasi į ją integruodami ir konsolių žaidimus arba netgi mini golfo aikštelę! Darbo savaitės pabaigoje vokiečiai mėgsta atsipalaiduoti gaivinančiu alaus bokalu. Nenuostabu, juk ši šalis gali pasigirti kurianti ypač kokybišką alų, dėl kurio į šalį plūsta turistai. Į Vokietiją dirbti atvyksta žmonės iš viso pasaulio, todėl galite būti tikri, kad dirbant Vokietijoje rasite daug įvairovės, kuri neleis monotonijai tapti jūsų gyvenimo dalimi.

Kalbant apie pajamas, darbas Vokietijoje tikrai išsiskiria dosniais atlyginimais. Nuo 2022 m. sausio mėn. minimalus bruto darbo užmokestis Vokietijoje yra 9,82 EUR per valandą. Nuo 2022 m. liepos mėn. šis skaičius dar padidės iki 10,45 EUR bruto atlyginimo už darbo valandą. Taigi, nuo šių metų liepos mėn. minimalus mėnesinis darbo užmokestis Vokietijoje sieks netgi 1755 EUR neatskaičius mokesčių. Atskaičiavus mokesčius minimali alga Vokietijoje nuo 2022 m. liepos mėn. bus lygi 1301 EUR. Šis minimalus darbo užmokestis taip pat taikomas emigrantams, tarptautiniams studentams bei viršvalandiniam darbui.

Geras vidutinis metinis bruto darbo užmokestis Vokietijoje svyruoja nuo 64 000 iki 81 000 eurų. Šie  atlyginimai Vokietijoje skiriasi dėl keletos kriterijų. Pirmiausia atlyginimo rėžiai kaip ir kiekvienoje šalyje varijuoja priklausomai nuo darbo pozicijos. Štai kaip skirtingai darbas Vokietijoje apmokamas analizuojant 10 populiariausių profesijų šioje šalyje:

(Visi  žemiau nurodyti atlyginimai yra vidutiniai darbo užmokesčiai per mėnesį neatskaičius mokesčių.)

·               Medicinos ir socialinės rūpybos srityje dirbantys žmonės Vokietijoje vidutiniškai per mėnesį uždirba apie 3270 EUR.

·               Ekonomikos, finansų bei apskaitos srityje dirbančių žmonių atlyginimai Vokietijoje vidutiniškai siekia apie 4134 EUR per mėnesį.

·               Advokatų bei teisininkų darbas Vokietijoje vidutiniškai apmokamas apie 4530 EUR per mėnesį.

·               Bankininkystės srityje dirbantys žmonės Vokietijoje vidutiniškai per mėnesį uždirba apie 4512 EUR.

·               Elektros ir energetikos inžinerijos srityje dirbančių specialistų darbas Vokietijoje vidutiniškai apmokamas apie 3867 EUR per mėnesį.

·               Informacinių technologijų srities specialistų vidutinė alga Vokietijoje siekia apie 5259 EUR per mėnesį.

·               Žmogiškųjų išteklių srityje dirbančių specialistų alga per mėnesį Vokietijoje vidutiniškai siekia apie 4167 EUR.

·               Statybininkų bei nekilnojamo turto srityje dirbančių specialistų darbas Vokietijoje vidutiniškai apmokamas apie 3907 EUR per mėnesį.

·               Transporto, krovinių gabenimo bei logistikos srityse dirbantys žmonės Vokietijoje vidutiniškai uždirba apie 3121 EUR per mėnesį.

·               Marketingo ir reklamos srityje dirbančių specialistų darbas Vokietijoje vidutiniškai apmokamas apie 3969  EUR per mėnesį.

 Kaip matote, jūsų profesijos pasirinkimas tikrai lemia tai kokio atlyginimo galite tikėtis išvykę gyventi ir dirbti į Vokietiją. Tačiau tai tik vienas iš daugelio kriterijų, į kuriuos atsižvelgiama apskaičiuojant darbuotojų atlyginimus šioje šalyje. Darbo užmokestis Vokietijoje taip pat skiriasi priklausomai nuo jūsų darbo patirties. Nors jau minėtas vidutinis metinis bruto užmokestis Vokietijoje yra laikomas tikrai vertingu, tačiau tam, kad pasiektumėte tokio dydžio darbo atlygį, gali prireikti netgi 10 arba daugiau metų.

Remiantis 2021 metų statistiniais duomenimis darbas Vokietijoje, atsižvelgiant į darbuotojų darbo patirtį, yra apmokamas taip:

(Visi žemiau pateikiami atlyginimai yra vidutiniai metiniai bruto darbo užmokesčiai.)

·      Mažiau nei 1 metai patirties 38 932 EUR.

·      Nuo 1 – 2  metų  patirties 41 518 EUR.

·      Nuo 3 – 5  metų patirties 48 058 EUR.

·      Nuo 6 – 10  metų patirties 56 229 EUR.

·      Nuo 11 – 25  metų patirties 66 686 EUR.

·      Nuo 25 ir daugiau metų patirties 67 480 EUR.

Be darbo patirties laikotarpio darbo Vokietijoje atlyginimai priklauso ir nuo to, kokio dydžio įmonėje dirbate. Didelės įmonės (+10 000 darbuotojų) Vokietijoje gali mokėti maždaug 29 % daugiau už šioje šalyje įprastai įvardinamą vidutinį metinį bruto darbo užmokestį, kuris siekia apie 56 985 EUR. Vidutinės ir didelės įmonės (5 001 – 10 000 darbuotojų) vidutinį bruto darbo užmokestį Vokietijoje viršija maždaug 18 %. Vidutinio dydžio įmonės (1 000 – 5 000 darbuotojų) vidutinį atlyginimą viršija maždaug 13 %. Tuo tarpu, naujai įsteigtos arba mažesnės įmonės, kuriose dirba iki 250 darbuotojų, paprastai moka gerokai mažiau  už šalyje įprastą vidutinį darbo užmokestį (nuo – 23  % iki – 6  %). Taigi, nepamirškite: kuo didesnė įmonė, tuo didesnis gali būti ir jūsų atlyginimas.

Dar vienas kriterijus, į kurį yra atsižvelgiama apskaičiuojant darbuotojų atlyginimus Vokietijoje – darbuotojų išsilavinimo lygis. Darbuotojai, įgiję magistro laipsnį, gali tikėtis uždirbti apie 61 906 EUR bruto metinio atlyginimo, o darbuotojai, įgiję tik bakalauro laipsnį, gali tikėtis uždirbti apie 54 210 EUR bruto metinio atlyginimo. Ir nors dabar 14 %  atlyginimo skirtumas atrodo nedidelis, jis neabejotinai gali turėti didelės įtakos jūsų santaupoms, kurios taps ypač aktualios sulaukus garbingo amžiaus.

Tikrai naudinga žinoti ir tai, jog regionas, kuriame gyvenate ir dirbate, gali daryti įtaką jūsų atlyginimo dydžiui Vokietijoje. Remiantis statistiniais duomenimis darbas Vokietijoje geriausiai apmokamas pietuose. Du didžiausi pietų Vokietijoje esantys miestai galintys pasigirti didžiausiais atlyginimais yra Frankfurtas bei Štutgartas. Klausiate savęs, kokia yra to priežastis? Šiuose miestuose yra daugelio didelių korporacijų būstinės. Pavyzdžiui, Štutgarte yra keletas automobilių, aukštųjų technologijų bei plataus vartojimo prekių gamybos įmonių, o Frankfurtas yra finansų centras, turintis savo oro uostą bei dažnai organizuojantis prekybos parodas. Tačiau, kad ir kaip norėtumėte vykti į šiuos geriausiai apmokamus didžiuosius miestus, atminkite, kad tokiuose miestuose kaip Frankfurtas pragyvenimo išlaidos yra gana didelės.

Paskutinis kriterijus, į kurį Vokietijoje vis dar atsižvelgiama apskaičiuojant darbuotojų atlyginimus, yra darbuotojų lytis. Vokietijos federalinės statistikos tarnybos tyrimo duomenimis, vyrai vidutiniškai  per mėnesį uždirba net 600 EUR daugiau nei moterys. Kitaip tariant, daugeliu atvejų moterys gauna tris ketvirtadalius to, ką uždirba vyrai.

Prieš nusprendžiant išvykti gyventi ir dirbti į Vokietiją privalu žinoti ne tik informaciją apie atlyginimus šioje šalyje, jų apskaičiavimo kriterijus, tačiau ir apie mokesčius. Pajamų mokesčiai ir socialinio draudimo įmokos iš viso Vokietijoje sudaro apie 38 % darbuotojų bruto darbo užmokesčio. Nors daugeliui jūsų tokie mokesčiai gali pasirodyti santykinai dideli, tačiau nenusiminkite – iš tiesų didžioji dalis mokesčių (apie 20 proc. jūsų  atlyginimo + 20 proc. darbdavio kompensacijos) paskirstoma į šias 5 darbuotojams neabejotinai naudingas sritis:

·      Pensijų fondas – tai  indėlis į jūsų ateitį! Sulaukę 65-erių ir išėję į pensiją gausite net iki 67 %  savo bruto darbo užmokesčio, kurį sukaupsite dėka šių sąlyginai didelių mokesčių. Nesijaudinkite, jei kaip emigrantas persikelsite į kitą šalį, vistiek turėsite teisę į pensiją, kurią sukaupėte per metus praleistus Vokietijoje.

·      Sveikatos draudimui taip pat skiriama dalis darbuotojų mokesčių. Vokietijoje sveikatos draudimas privalomas kiekvienam darbuotojui, o į valstybinį sveikatos draudimo planą dažniausiai darbuotojus įtraukia darbdaviai.

·      Kita dalis mokesčių atitenka nedarbo draudimui. Šis fondas leidžia Vokietijoje dirbantiems asmenims, netekus darbo, užsiregistruoti Vokietijos darbo biržoje ir gauti tam tikrą dalį atlyginimo, kurį jie gaudavo paskutinėje darbovietėje. Koks bus atlyginimas bei kiek laiko jis bus mokamas, priklauso nuo darbuotojo amžiaus ir nuo to, kiek laiko jis dirbo įmonėje. Emigrantai taip pat turi teisę į šią išmoką, jei į šį fondą mokėjo įmokas bent 12 mėnesių per pastaruosius 2 metus.

·      Dalis darbuotojų mokesčių taip pat priskiriama draudimui nuo nelaimingų atsitikimų ir ligos išmokų. Jis pasitarnauja tuo atveju, jei sergate, patyrėte nelaimingą atsitikimą ar susižeidimą darbo vietoje. Šis draudimas turėtų ne tik padengti gydymo išlaidas, bet ir užtikrinti, kad jums vis tiek bus mokamas atlyginimas sveikimo laikotarpiu arba gausite pensiją, jei tapsite neįgalus.

·      Be to nedidelė dalis mokesčių skiriama neįgalumo draudimui. Už šias įmokas apmokamos priemonės, padedančios neįgaliesiems dalyvauti darbo aplinkoje arba suteikiančios jiems pajamas, kai jie jau nebegali dirbti.

Manau pritarsite, jog mokesčiai, kuriuos privalu mokėti visiems Vokietijoje dirbantiems žmonėms, iš tiesų yra paskirstomi sumaniai. To priežastimi galima įvardinti Vokiečių finansinio raštingumo gebėjimus, kurie neabejotinai prisideda ir prie to, kad ši šalis yra ypatingai stipri ekonomiškai. Vokietija yra laikoma ES ekonomine jėga, o tai reiškia, kad šalies ekonomika priklauso nuo darbo jėgos. Dėl įvykusios pandemijos gali pasirodyti, kad laisvų darbo vietų skaičius Vokietijoje tam tikrą laiką bus mažas, tačiau neapsigaukite. Darbdaviai šioje šalyje ne visada tinkamai bendrauja su vyriausybe, todėl manoma, kad Vokietijoje gali būti dvigubai daugiau neužpildytų laisvų darbo vietų nei pateikiama viešojoje statistikoje.

Darbas Vokietijoje yra neabejotinai paklausiausias šiose srityse:

·       IT ir inžinerijos sritis: kvalifikuotų IT darbuotojų reikia beveik kiekvienai bet kurio sektoriaus įmonei. Programinės įrangos kūrėjams ir programuotojams Vokietijoje bus ypač lengva įsidarbinti, nes jų įgūdžiai visada labai paklausūs. Vokietijoje šios srities darbuotojų atlyginimai prieš mokesčius per mėnesį siekia 5259 EUR, o Lietuvoje šios srities specialistų darbas vidutiniškai apmokamas tik 3031 EUR per mėnesį neatskaičius mokesčių.

·       Automobilių pramonės sritis: dirbdami šioje srityje Vokietijoje galite tikėtis uždirbti apie 3605 EUR  per mėnesį neatskaičius mokesčių, tuo tarpu Lietuvoje šioje srityje dirbantys žmonės vidutiniškai uždirba apie 1715 EUR per mėnesį neatskaičius mokesčių.

·       Elektros inžinerijos sritis: dirbdami šioje srityje Vokietijoje galite tikėtis uždirbti 3867 EUR per mėnesį neatskaičius mokesčių, tuo tarpu Lietuvoje šioje srityje dirbantys žmonės vidutiniškai uždirba  apie 1880 EUR per mėnesį prieš mokesčius.

·       Statybos inžinerijos sritis: Vokietijoje šioje srityje dirbantys specialistai vidutiniškai uždirba 3907 EUR per mėnesį neatskaičius mokesčių, tuo tarpu Lietuvoje šioje srityje dirbantys žmonės vidutiniškai uždirba 1866 EUR per mėnesį neatskaičius mokesčių.

·       Mechanikos inžinerijos sritis: šių darbuotojų atlyginimai Vokietijoje  vidutiniškai siekia apie 3747 EUR per mėnesį prieš mokesčius, o  Lietuvoje apie 1652 EUR per mėnesį prieš mokesčius.

·       Telekomunikacijos sritis: Vokietijoje šios srities darbuotojų atlyginimai vidutiniškai siekia apie 4430 EUR per mėnesį prieš mokesčius, o Lietuvoje žmonės dirbantys telekomunikacijos srityje uždirba apie 1808 EUR per mėnesį prieš mokesčius.

·       Medicinos sritis: Vokietijos darbo rinkoje šioje srityje dirbančių specialistų atlyginimai yra vieni didžiausių. Jie vidutiniškai siekia apie 3270 EUR per mėnesį prieš mokesčius, tuo tarpu  Lietuvoje šioje srityje dirbantys žmonės uždirba apie 1558 EUR per mėnesį prieš mokesčius.

Apibendrinant, darbas Vokietijoje yra gerokai pranašesnis už darbą Lietuvoje ne tik mokesčių paskirstymo, tačiau ir atlyginimų atžvilgiu. Taigi, jei turite gebėjimų bet kurioje iš anksčiau išvardintų sričių – nepabijokite apsvarstyti galimybės dirbti Vokietijoje! Šios šalies ekonomikos klestėjimui užtikrinti reikalingų darbuotojų skaičius ilgainiui tik augs. Todėl būtų naudinga įsitraukti į šį procesą kuo anksčiau! Tačiau nepamirškite, jog  prieš nusprendžiant emigruoti ir dirbti svetur svarbiausia viską gerai apgalvoti ir tik tuomet priimti sprendimą.

Taip pat skaitykite

KARJEROS KONSULTANTĖS PATARIMAI: kaip tapti aktyviu darbo rinkos dalyviu?

Darbo paieška. Kvalifikacijos kėlimas ir karjeros galimybės. Darbo rinkos poreikiai. Įžvalgos ir patarimai.

Skaityti daugiau
NORITE, KAD LINKEDIN JUMS ATNEŠTŲ SVAJONIŲ DARBĄ JO NEEIŠKANT?

Svajonių darbo paieška be CV. LinkedIn profilio kūrimas: pagrindiniai aspektai. Darbo skelbimai. Naujas požiūris į darbo paiešką.

Skaityti daugiau
DARBAS ŽINOMOSE KOMPANIJOSE: saugus ir užtikrintas? Ne visada!

Darbas gerai žinomose kompanijose: patrauklios algos, geros darbo sąlygos, karjeros galimybės, pastovus darbas. Ar tikrai nėra jokios rizikos?

Skaityti daugiau
Valdybos narių atranka

Valdybos narių atranka - tai aukšto profesionalumo ir kompetencijų reikalaujantis darbas. Atrankas turėtų atlikti tik buvę/esami vadovai arba valdybų nariai.

Skaityti daugiau
KAIP PASIRINKTI TOLIMESNĮ KARJEROS ŽINGSNĮ?

Karjeros planavimas, tinkamo sprendimo paieška, karjeros kryptys, galimybių ir tikslų įsivertinimas, klausimai, kuriuos sau užduodame.

Skaityti daugiau
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau