>
Susikurkite CV
Pradžia Patarimai KAIP PASIRINKTI TOLIMESNĮ KARJEROS ŽINGSNĮ?

KAIP PASIRINKTI TOLIMESNĮ KARJEROS ŽINGSNĮ?

prieš 2 mėnesius


Jūratė Jurginytė, karjeros ir lyderystės konsultantė | Prasmingi pokyčiai | 

Kasdien žmogus vidutiniškai priima apie 35000 įvairių sprendimų, iš jų sąmoningų ir rimtų vidutiniškai apie 70. Nuo sprendimo kelintą valandą rytoj kelsiuosi, ką valgysiu pusryčiams, ką vilkėsiu, kada sportuosiu, su kuo bendrausiu iki kokią dovaną nupirkti mylimam žmogui ir kaip pasirinkti (iš daugybės galimybių: kvietimų, idėjų, asmeninių norų), ką veiksiu savaitgalį.

Ar pagalvojome, kiek laiko skiriame vienam sprendimui? Nuo sekundės dalies iki keleto minučių, rimtiems sprendimams daugiau, priklausomai nuo sudėtingumo, turimos informacijos, mūsų pasiruošimo, išorinių veiksnių, tačiau būna, kad laiko arba informacijos mums pritrūksta ir sprendimas priimamas skubotai. Tai gali suteikti vidinę įtampą, nepasitikėjimą savimi ar net baimę pasekmių, jaučiant, kad sprendimas gali būti neteisingas. Kaip žinoti, ar skyriau pakankamai laiko, energijos ir kitų resursų savo pasirinkimui?

Jeigu įsigilinote į situaciją, apmąstėte visą šiuo metu svarbią bei jums pasiekiamą informaciją ir net užsirašėte privalumus, trūkumus, grėsmes ir galimybes, galbūt pasikalbėjote su ekspertu ar keliais, tuomet galite jaustis ramus, kad padarėte viską, ką galėjote. Vidinis vertinimas, kad tikrai išsiaiškinote, supratote, įsigilinote ir nusprendėte yra svarbiausias veiksmas.

Mūsų viduje atsirandantis ramybės jausmas patvirtins, kad sprendimas geras, tuo metu svarbiausia savyje neleisti vidiniam kritikui kelti abejonių, baimių, neužtikrintumo, kuris gali stipriai išbalansuoti. Tai atsitinka nemažai daliai žmonių, kurie suabejoję nebepriima sprendimo, užstringa nuolatinio sprendimo ieškojimo būsenoje, pradeda ieškoti patarimų iš įvairiausių žmonių, o galiausiai save kaltinti, kad yra „nepakankami geras, žinantis, išmanantis“, kad galėtų priimti tokį sprendimą. Sugriūnama ties savivertės klausimu. Abejonės priimant sprendimą gali vesti link abejonės (kitaip tariant nepasitikėjimo) pačiu savimi, savo sugebėjimais bei savo vertės santykyje su kitais sumenkinimo.

Norint to išvengti svarbu apibrėžti laiko ribas, kurio metu priimsite sprendimą ir juo pasidalinsite su asmeniu, kuris susijęs su šiuo klausimu. Dažnai padeda tam tikri klausimai:

·      Kas pasikeis ir kokią įtaką tai turės tolimesnei veiklai?

·      Ar tai turės teigiamą poveikį?

·      Kokios galimos pasekmės?

·      Kaip jausiuosi pasirinkęs/-usi vieną ar kitą sprendimą?

·      Kas sukels vienus ar kitus jausmus?

·      Ar turiu visą reikiamą informaciją? Jei ne, kokios dar trūksta ir kur ją galėčiau gauti?

·      Ar šį sprendimą turiu priimti vienas/-a ar su kitu žmogumi?

·      Iki kada turiu priimti sprendimą, gal galiu greičiau, o gal reikėtų papildomo laiko?

Šis būdas veiksmingai padeda susidėlioti tikresnį vaizdą bei vidumi išjausti pasitenkinimą, ramybę, užtikrintumą, kad pasielgėte teisingai. Aiškumas suteikia tvirtumo ir pasitikėjimo savimi ne tik šioje situacijoje bet ir naujose, kuriose galėsite prisiminti „sėkmės istoriją“, padėsiančią priimti naujus sprendimus.

Norint judėti savo karjeroje pirmyn, svarbiausia nuspręsti, kuria kryptimi ateinančius 5-10 metų tą darysite - horizontaliai ar vertikaliai.

Horizontalus karjeros kelias yra augimas gaunant vis daugiau atsakomybės, kai tampama savo srities „vyresniuoju specialistu“, „projektų vadovu“, „ekspertu“, „konsultantu“. Čia neatsiranda tiesioginio vadovavimo komandai ar skyriui, tačiau augama ekspertinių žinių lygyje, priimami aukštesnio lygio sprendimai, dirbama su svarbiausiais klientais ar projektais. Tikslas - tapti savo srities profesionalu.

Priėmus sprendimą tobulėti vertikaliai dažniausiai atsiranda vadovavimas komandai, planavimo ir strateginio pobūdžio užduočių, ataskaitos, problemų sprendimas, žmogiškųjų išteklių valdymo klausimai, dalyvavimas sprendimų priėmime kartu su įmonės vadovais.

Manęs dažnai klausia, ar kiekvienas savo srities profesionalas turi tapti vadovu? Atsakymas yra kiekvieno žmogaus individualus pasirinkimas, tačiau išsiugdyti lyderystės savybes gali beveik kiekvienas. Karjeros pagrindu turėtų tapti tikslai pagrįsti mūsų vertybėmis. Jeigu sunku jas išsigryninti – koučerio / mentoriaus pagalba padės tai padaryti. Gausite aiškumo, kodėl vienas ar kitas tikslas šiuo metu jums reikalingas, o kuriuos galite palikti ateičiai. 

Taip pat skaitykite

DARBAS ŽINOMOSE KOMPANIJOSE: saugus ir užtikrintas? Ne visada!

Darbas gerai žinomose kompanijose: patrauklios algos, geros darbo sąlygos, karjeros galimybės, pastovus darbas. Ar tikrai nėra jokios rizikos?

Skaityti daugiau
Valdybos narių atranka

Valdybos narių atranka - tai aukšto profesionalumo ir kompetencijų reikalaujantis darbas. Atrankas turėtų atlikti tik buvę/esami vadovai arba valdybų nariai.

Skaityti daugiau
7 DARBO POKALBIO BAIMĖS

Darbo pokalbio baimės, įdarbinimo ir pokalbių praktika, darbo pokalbių situacijos, būdai, kaip įveikti baimę.

Skaityti daugiau
KO NORI DARBDAVIAI IŠ KANDITATŲ? 5 ATEITIES KOMPETENCIJOS

Darbdavių reikalavimai. Patrauklus kandidatas rinkoje. Ateities strategijos ir kompetencijos. Financinės situacijos gerinimas

Skaityti daugiau
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau