>
Susikurkite CV
Pradžia Patarimai DARBAS IŠ NAMŲ: ką verta žinoti?

DARBAS IŠ NAMŲ: ką verta žinoti?

prieš 2 metus


Dėl 2019 m. pasaulį sukrėtusios COVID-19 pandemijos darbas iš namų tapo ypatingai aktualus daugeliui dirbančių žmonių. Toks darbo pobūdis, kaip ir bet koks kitas reiškinys, turi tiek pozityvių, tiek negatyvių pusių. Visgi daugumos darbas iš namų yra vertinamas teigiamai ir tai patvirtina  2022 m. sausio mėn. „Pew Research Centeratliktas tyrimas, kurio duomenys parodė, jog iš 5 889 apklaustų darbuotojų, net 61 proc. renkasi darbą iš namų dėl to, nes nenori grįžti dirbti į oficialią savo darbo vietą. Tai išgirdus instinktyviai kyla klausimas: kodėl darbas iš namų toks patrauklus darbuotojams bei ką verta žinoti renkantis tokį darbo pobūdį?

tiesų, didelio masto perėjimas nuo tradicinio darbo vienoje vietoje prie nuotolinio darbo prasidėjo dar XX amžiaus septintajame dešimtmetyje, kuomet 1973 m. smarkiai išaugusios benzino kainos pabrangino darbuotojų keliones į darbą ir paskatino valdžią įgyvendinti naująją darbo iš namų politiką. Toks darbo pobūdis, be abejo, taupė ne tik darbuotojų laiką, bet ir pinigus. Kas ypač aktualu ir šiomis dienomis, kai šalyje sparčiai auga ne tik kuro kainos, bet ir infliacija. Pinigų taupymui įtaką dirbant iš namų daro ir galimybė maistą gamintis, o ne užsisakinėti, kaip daugeliui darbuotojų yra įprasta dirbant biure.

Vienas didžiausių darbo iš namų privalumų yra tai, kad darbuotojai darbo atžvilgiu nėra prisirišę prie jokios lokacijos ir gali gyventi bet kuriame pasaulio kampelyje. Tai aktualu ypač tiems žmonėms, kurie dirba du darbus arba gyvena su antrąja puse, kurios karjera reikalauja nuolatinio keliavimo po pasaulį. Darbas iš namų darbuotojams taip pat yra patrauklus dėl to, nes leidžia darbuotojams daugiau laiko praleisti su šeima, kadangi nereikia anksti keltis ir ruoštis į darbą arba ilgai stovėti automobilių spūstyse. Taip pat darbas iš namų ypatingai naudingas tuo atveju, jei darbuotojas susiduria su tam tikromis savo ar šeimos sveikatos problemomis - tai gali būti puiki priemonė, padedanti darbuotojui likti namuose ir tuo pačiu metu dirbti.

Žvelgiant iš darbdavių pusės, darbas iš namų suteikia galimybę organizacijoms sumažinti arba visai atsisakyti nekilnojamojo turto išlaidų bei samdyti talentingus darbuotojus iš viso pasaulio. Samdomi darbuotojai gali būti geografiškai lankstūs (t. y. gyventi ten, kur nori), nes nebereikia važinėti į darbą ir iš darbo, todėl jie taip pat gali geriau derinti darbą ir asmeninį gyvenimą.

Darbas iš namų gali būti naudingas netgi bendrai visuomenei ir pasauliui. Tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Global Workplace Analyticsskaičiavimais, jei kiekvienas JAV gyventojas pusę laiko dirbtų nuotoliniu būdu, kelionių transporto priemonėmis išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį būtų galima sumažinti daugiau kaip 51 mln. metrinių tonų per metus. Tokiu būdu bent šiek tiek būtų galima prisidėti prie klimato kaitos problemos sprendimo.

Negatyvioji  nuotolinio darbo pusė yra ta, kad toks darbo pobūdis atskiria darbuotojus nuo jų kolegų ir pačios įmonės, todėl žmonės gali jaustis socialiai ir profesiškai izoliuoti ypač tose organizacijose, kuriose kai kurie žmonės dirba kartu, o kai kurie iš namų. Tokiose situacijose darbuotojai dirbantys iš namų dažnai jaučiasi atskirti nuo informacijos srauto, kurį paprastai gauna fiziškai biure esantys darbuotojai. Nerimaujama ir dėl to, kad darbuotojai dirbantys iš namų rečiau tampa artimais draugais su kolegomis ir nesijaučia pilnavertiškais organizacijos nariais.

Jei vis dėlto norėtumėte išbandyti tokį darbo pobūdį siūlome Jums vadovautis būtent šiais patarimais prieš pradedant dirbti:

o   Jei norite neatsilikti nuo darbų ir juos atlikti laiku, labai svarbu susikurti efektyvią darbo erdvę. Dirbant iš namų pirmiausia reikėtų pasirūpinti visa darbui reikalinga įranga ir ją paskirstyti kambaryje taip, kad būtų pakankamai vietos patogiai dirbti. Keletas biuro akcentų jūsų namuose gali paskatinti jus būti produktyvesniais, pvz. aukštos kokybės biuro kėdė yra tikrai viena geriausių investicijų, kurias galite padaryti nusprendę dirbti iš namų. Jeigu visgi neturite jai vietos ar lėšų, privalote įsitikinti, kad dirbant iš namų galėsite patogiai sėdėti. Jei ne, greičiausiai rasite daugybę pasiteisinimų atsikelti ir eiti veikti kažką kito! Nusprendę dirbti iš namų privalote atsižvelgti ir į šviesą, orą bei triukšmą. Kambarys, kuriame dirbsite turėtų būti  pakankamai šviesus, kad aiškiai matytumėte klaviatūrą. Jei galite, atidarykite langą, kad galėtumėte pakvėpuoti grynu oru. Tačiau jei jūsų kaimynystė triukšminga, apsvarstykite galimybę įsigyti ausines ir naudotis internetinėmis triukšmą slopinančiomis svetainėmis.

o   Norint, kad darbas iš namų iš tiesų būtų produktyvus turėtumėte aiškiai sau ir namiškiams pasakyti, kad tam tikromis paros valandomis jūsų namai yra jūsų darbovietė. Taigi, tam tikru metu privalote užtikrinti, kad būsite netrukdomas, į jūsų akiratį nepateks pašaliniai asmenys ir galėsite sklandžiai dirbti.

o   Darbas iš namų gali tapti nauju iššūkiu jūsų fizinei ir psichinei savijautai. Jei norite, kad taip nenutiktų, turėtumėte susikurti reguliarią dienotvarkę ir stengtis jos laikytis, t. y. darbą pradėti ir baigti visuomet panašiu metu, skirti pakankamai laiko miegui ir poilsiui bei valgyti laikantis įprasto režimo. Jūsų dienotvarkėje taip pat turėtų atsirasti ir reguliarios trumpos pertraukėlės, kurios padės jums dirbant išlikti energingu (-a) ir susikaupusiu (-ia), be to, tokiu būdu pailsinsite akis nuo nuolatinio darbo prie ekrano. Dirbant iš namų galite naudotis laikmačiu, pvz. skirkite valandą laiko darbui, o suskambus žadintuvui, apdovanokite save penkių ar dešimties minučių pertrauka, kad galėtumėte pasidaryti kavos arba pakvėpuoti grynu oru. Nepamirškite, kad tikslas – padaryti pertrauką nuo kompiuterio ekrano, todėl nekeiskite vieno ekrano į kitą tik suskambus žadintuvui! Tam, kad galėtumėte susikaupti ir išvengtumėte nugaros skausmų, pertraukos laiką taip pat galite skirti trumpai mankštai.

o   Dirbant iš namų taip pat svarbu nepamiršti rūpintis savo organizacijos duomenų saugumu. Norėdami tą įgyvendinti, naudokitės tik saugiais Wi-Fi“ tinklais, prie kurių norint prisijungti, reikia nurodyti slaptažodį. Kurdami atsargines duomenų kopijas, nesaugokite „jautriosmedžiagos keičiamose laikmenose, pavyzdžiui, USB atmintinėse, nes patalpinti galite ne tik norimus failus bet ir virusus. Pasistenkite laikyti įrenginius saugioje vietoje, kad jų nematytų niekas, kas gali praeiti pro jūsų darbo vietą. Tai ypač svarbu, jei į jūsų namus gali patekti nepažįstami asmenys.

o   2008 m. Kalifornijos universitete atlikti tyrimai parodė, kad po pertraukos grįžti prie darbo užduočių vidutiniškai užtrunka netgi 23 minutes ir 15 sekundžių. Dirbant iš namų grįžti prie darbo užduočių gali būti dar sunkiau, nes namuose gausu dirgiklių, kurie mus gali išblaškyti. Vienas jų – naudojimasis soc. tinklais arba kitaip tariant naršymas telefone. Šiomis dienomis tai didžiausias dirgiklis, nuo kurio gali priklausyti jūsų produktyvumas dirbant iš namų. Privalote kontroliuoti savo laiką, kurį praleidžiate naršydami telefone, o norėdami tą įgyvendinti savo telefono nustatymuose galite pasirinkti kokį laiko tarpą kiekvieną dieną norite praleisti tam tikroje programėlėje (Facebook, Instagram ir pan.). Paskirkite laiko tarpą, per kurį galėsite tikrinti telefoną, o darbo metu jį atidėkite į šalį – tik tokiu būdu galėsite susikaupti ir pilnai įsitraukti į kokybišką darbų atlikimą.

o   Jei norite būti labiau motyvuoti dirbant namuose, prieš tai su vadovu susitarkite dėl aiškių tikslų siekimo. Kartu su trumpalaikiais, su užduotimis susijusiais tikslais įsitikinkite, kad aiškiai žinote ir platesnius karjeros tikslus, kurių siekiate. Atsižvelgdami į juos, būsite motyvuoti kuo geriau dirbti, kad ir kur bebūtumėte. Sudarykite darbų sąrašą, kad galėtumėte valdyti savo darbo krūvį. Tačiau nepamirškite, kad jame esantys punktai turi būti realistiški ir suskirstyti į smulkesnes užduotis, kad dirbdami aiškiai matytumėte pažangą. Jei užduotys iš tiesų yra rutininės ir nuobodžios, taip pat galite palepinti save skanėstais, kai jas atliksite. Pavyzdžiui, išgerkite savo mėgstamiausią rūšinę kavą už sėkmingai atliktą sunkią arba nuobodžią užduotį. Dirbant tai taps dar viena motyvacine priemone, kuri paskatins jus dirbti produktyviai.

o   Dirbant iš namų taip pat svarbu išlaikyti draugiškus santykius su bendradarbiais bei vadovu ir puoselėti darbdavio pasitikėjimą jumis, kaip darbuotoju. Norint tą įgyvendinti turėtumėte užtikrinti, kad jūsų bendradarbiai bei vadovas žinotų, kuriuo metu esate laisvas (-a), kuriuo metu dalyvaujate susitikime arba pietaujate. Be to stenkitės nuolatos atnaujinti savo kalendorių. Į savo darbotvarkę įtraukite ir reguliarius susitikimus su vadovu bei bendradarbiais. Jų metu dalinkitės ne tik nuveiktais darbais ar kita su darbu susijusia informacija, bet ir nepamirškite pasiteirauti, kaip sekasi kitiems darbuotojams, kokios jų nuotaikos, kokie sunkumai jų neramina. Tą daryti iš tiesų pravartu, nes tinkamas bei draugiškas bendravimas su vadovu kuria pasitikėjimą jūsų produktyvumu ir apskritai jumis kaip darbuotoju.

Darbas iš namų,tiesų, turi ne tik daug privalumų, jis taip pat gali iškelti ir nemažai iššūkių. Tikimės, kad mūsų patarimai padės juos įveikti! Tačiau nenusiminkite, jei namų aplinkoje dirbti bus sunku – tai, kas vienam gali būti produktyvumą skatinanti aplinka, kitam gali pasirodyti blaškančia darbui netinkama vieta. Svarbiausia pasirinkti aplinką, kuri tinka Jums, o tuomet ir dirbti bus savaime lengviau.

Taip pat skaitykite

Valdybos narių atranka

Valdybos narių atranka - tai aukšto profesionalumo ir kompetencijų reikalaujantis darbas. Atrankas turėtų atlikti tik buvę/esami vadovai arba valdybų nariai.

Skaityti daugiau
KAIP PASIRINKTI TOLIMESNĮ KARJEROS ŽINGSNĮ?

Karjeros planavimas, tinkamo sprendimo paieška, karjeros kryptys, galimybių ir tikslų įsivertinimas, klausimai, kuriuos sau užduodame.

Skaityti daugiau
7 DARBO POKALBIO BAIMĖS

Darbo pokalbio baimės, įdarbinimo ir pokalbių praktika, darbo pokalbių situacijos, būdai, kaip įveikti baimę.

Skaityti daugiau
KO NORI DARBDAVIAI IŠ KANDITATŲ? 5 ATEITIES KOMPETENCIJOS

Darbdavių reikalavimai. Patrauklus kandidatas rinkoje. Ateities strategijos ir kompetencijos. Financinės situacijos gerinimas

Skaityti daugiau
5 DARBO POKALBIO ĮGŪDŽIAI, KURIE PADĖS TAU GREIČIAU ĮSIDARBINTI

Darbo pokalbio įgūdžių lavinimas, pasiruošimas darbo pokalbiui, darbo pokalbio klausimai, pavyzdžiai ir patarimai

Skaityti daugiau
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau