>
Susikurkite CV
Pradžia Patarimai KO NERAŠYTI NORINT SUSIRASTI DARBĄ

KO NERAŠYTI NORINT SUSIRASTI DARBĄ

prieš 3 metus


Su gyvenimo aprašymo/motyvacinio laiško kūrimu susiduriame jau mokykloje, tačiau prieš ruošiantis naujos darbo vietos paieškai, vėl grįžtame prie to paties – kaip laiško ir vaizdo pagalba atskleisti savo asmenybę geriausiai? Nustebinti ,,šiuolaikinį“ darbdavį darosi vis sunkiau, žmonių kūrybiškumas auga ir CV ar motyvacinis laiškas dažnai savo ,,ištakų“ jau nebeprimena. Taigi, kaip nenukrypti ,,į lankas“ bandant patraukti darbdavio dėmesį? Išskiriame kelias pagrindines klaidas:

1.     Jeigu kreipiatės į darbdavį ir pridedate savo CV, laiške papildomai nekartokite informacijos esančios gyvenimo aprašyme, laiškas turi būti trumpas ir informatyvus (nebent kitaip prašoma pozicijos aprašyme). Jei tai elektroninis laiškas, temoje nurodykite poziciją, dėl kurios kreipiatės. Jei tai žinutė – jau pirmame sakinyje paminėkite poziciją, dėl kurios kreipiatės. Nerašykite darbdaviui tokių žinučių, kaip: ,,domina”; ,,domina pasiūlymas” – t.y., žinučių, kurios nepasako esmės.

2.     Nei laiškuose, nei gyvenimo aprašyme jokiu būdu nemenkinkite savo buvusių darboviečių ar darbo pozicijų. Žinoma, gyvenime pasitaiko įvairių situacijų, tačiau nepagarbą ankstesnei darbovietei reikėtų pasilaikyti sau. Jei Jums labai svarbu paminėti reikšmingus neigiamus aspektus, tai darykite pokalbio metu. Laikykitės etikos principų, būtinai paminėkite, ką išmokote iš šios situacijos (kaip elgtumėtės ir ko tikėtumėtės iš būsimo darbdavio). Taip pat prie buvusių pozicijų nerašykite, kodėl iš jų pasitraukėte. Jeigu Jūsų paklaus, galėsite papasakoti pokalbio metu.

3.     Jei išsiuntėte savo informaciją darbdaviui, nepulkite skambinti/rašyti, kad negavote atsakymo. Jei pozicija patraukli rinkoje, darbdavys gauna daug užklausų, tad visas jas peržiūrėti užima daug laiko. Jei po keleto dienų vis dar nesulaukiate atsakymo, galite nusiųsti laišką su užklausa ar gavo Jūsų duomenis, taip pat galite paskambinti įmonės atstovui ir pasiteirauti, ar atranka į darbo poziciją vis dar vyksta ir ar Jūs joje dalyvaujate.

4.     Savo CV ar motyvaciniame laiške nerašykite asmeninės informacijos, tokios kaip: šeimyninė padėtis, ūgis, svoris, amžius, religija, politinės pažiūros, gimimo vieta ir panašiai.

5.     Jeigu keliate nuotrauką – ji turi atrodyti profesionaliai (joje neturėtų būti kitų asmenų, tik Jūs). Apskritai, jei pozicijos aprašyme nenurodyta, jog reikia įkelti nuotrauką, jos nekelkite.

6.     Jei turite daug ir įvairios patirties, kandidatuodami į atitinkamą poziciją, stenkitės rašyti naujesnes patirtis. Jei vienoje ar kitoje pozicijoje, kurioje dirbote prieš n metų, įgijote puikių kompetencijų, tai galite paminėti atitinkamoje skiltyje arba darbo pokalbio metu.

7.     Pildydami informaciją apie save, peržiūrėkite ar Jūsų patirčių ir kompetencijų sąrašai nėra

trumpesni už Jūsų hobių ir pomėgių sąrašus. Geriau trumpas ir aiškus aprašymas, nei perpildytas darbdaviui šiuo metu neaktualiais faktais. Apskritai, jei pomėgiai neturi nieko bendro su pozicija, į kurią kandidatuojate, ir jie nesuteikia Jums kompetencijų, kurias galite/galėjote panaudoti darbe, jų geriau nerašykite. Tai yra perteklinė informacija ir ja galėsite pasidalinti jau pradėję dirbti.

8.     Jeigu Jūsų motyvacinis laiškas ar CV punktai labai ilgi, išskirkite juos į paragrafus ir atskirkite taškais ar panašiai. Taip parašytą tekstą skaitytojui bus patogiau skaityti ir tai, žinoma, suteiks tekstui didesnę tikimybę būti perskaitytam.

9.     Nerašykite įvairių skambių frazių kurios nepriklauso Jums. Vėlgi, jei Jūs vadovaujatės vienu ar kitu moto, jį galite paminėti, tačiau svarbu, kad šie žodžiai būtų argumentuoti ir verti patekimo į jūsų laišką/CV.

10.  Venkite skambių frazių apie save, pvz.: „esu pardavimų profesionalas“. Tokias frazes geriau keiskite į: „Padėsiu pakelti Jūsų pardavimų rezultatus, nes pardavimuose turiu 5+ metų patirtį.“  Taigi, geriau frazes, apibūdinančias Jus, pakeiskite į teiginius, kaip ir kodėl Jūs galite padėti įmonei.

11.   Aprašydami buvusius darbus nerašykite bendrinių pareigų apibūdinimų ar to, ko iš Jūsų buvo tikimasi toje pozicijoje. Rašykite dalykus, kuriuos iš tikrųjų šiame darbe atlikote ir išmokote.

12.  Jei nusprendėte į savo aprašymą įtraukti minusus, juos argumentuokite. Norime priminti, kad ,,perdėtas atsakingumas“ ir ,,punktualumas“ skamba labiau kaip ,,klišės“ ir pagyros nei realūs trūkumai. Tad jei tai nedaro tikrai blogos įtakos Jūsų gyvenimui, tokių dalykų nerašykite.

13.  Informacija apie Jus turi būti pateikta nuo naujausios iki seniausios. Nemaišykite savo patirčių, net jei Jums atrodo, kad viena yra svarbesnė už kitas.

14.  Kiek įmanoma, venkite gramatinių klaidų. Visi esame žmonės ir kartais, net ir idealiai mokėdami kalbą, galime jų įvelti. Turėkite omenyje, jog nieko blogo neatsitiks, jei darbo užklausą išsiųsite keliolika minučių vėliau, tad skirkite šį laiką gramatikos ir teksto logikos pasitikrinimui. Tai padaryti galite naudodami nemokamas programas, kurias galite rasti ,,Google“ arba nusiųsdami tekstą žmogui, kurio kalbos taisyklių mokėjimu pasitikite.

15.  Jei jūsų įgūdžiai kažkurioje srityje labai žemi, geriau jų neminėkite. Pavyzdžiui, jei vokiečių kalbą mokėtės mokykloje ir neprisimenate, kaip suregzti vieną rišlų sakinį, neįtraukite šios kalbos prie įgūdžių ir neklaidinkite darbdavio.

16.  Jei prie rekomendacijų norite nurodyti buvusių kolegų kontaktus, pirmiausia atsiklauskite jų leidimo ir juos informuokite. Jokiu būdu kontaktų nedėkite, jei negavote atsakymo arba jis buvo neigiamas. 

17.  Kandidatuodami būtinai nurodykite kontaktus ir įsitikinkite, kad jie nurodyti teisingai ir atrodo profesionaliai. 

Taigi, apibendrindami galime teigti, jog yra sunku sutalpinti ,,save“ į vieną ar du puslapius, tačiau rašant aprašymą geriau būtų vadovautis ,,mažiau yra daugiau“ taisykle. Rašykite tik svarbiausią informaciją, nesistenkite iškreipti ir pagerinti realybės, nepersistenkite bandydami išsiskirti ir patikti. Kad būtent Jūs esate geriausias kandidatas reikėtų įrodyti darbais, o ne skambiomis frazėmis.

Taip pat skaitykite

Valdybos narių atranka

Valdybos narių atranka - tai aukšto profesionalumo ir kompetencijų reikalaujantis darbas. Atrankas turėtų atlikti tik buvę/esami vadovai arba valdybų nariai.

Skaityti daugiau
KAIP PASIRINKTI TOLIMESNĮ KARJEROS ŽINGSNĮ?

Karjeros planavimas, tinkamo sprendimo paieška, karjeros kryptys, galimybių ir tikslų įsivertinimas, klausimai, kuriuos sau užduodame.

Skaityti daugiau
7 DARBO POKALBIO BAIMĖS

Darbo pokalbio baimės, įdarbinimo ir pokalbių praktika, darbo pokalbių situacijos, būdai, kaip įveikti baimę.

Skaityti daugiau
KO NORI DARBDAVIAI IŠ KANDITATŲ? 5 ATEITIES KOMPETENCIJOS

Darbdavių reikalavimai. Patrauklus kandidatas rinkoje. Ateities strategijos ir kompetencijos. Financinės situacijos gerinimas

Skaityti daugiau
5 DARBO POKALBIO ĮGŪDŽIAI, KURIE PADĖS TAU GREIČIAU ĮSIDARBINTI

Darbo pokalbio įgūdžių lavinimas, pasiruošimas darbo pokalbiui, darbo pokalbio klausimai, pavyzdžiai ir patarimai

Skaityti daugiau
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau