>
Susikurkite CV
Pradžia Patarimai DARBAS DANIJOJE: ką verta žinoti?

DARBAS DANIJOJE: ką verta žinoti?

prieš 2 metus


Danai savo šalį gali vadinti viena laimingiausių vietovių gyventi. Taip, tai išties labai galingas išsireiškimas! Tačiau nenustebkite ir neabejokite – šie žodžiai  tikrai nėra iš piršto laužti. Jau antrus metus iš eilės Danija pasaulinio mąsto apklausose užima antrą vietą laimingiausių šalių sąraše. Nenuostabu, juk danai ypatingai vertina pasitikėjimą ir bendruomeniškumą bei kartu žengia koja kojon tam, kad sukurtų savo gerovės valstybę. Panašu, jog ši šalis, galinti savo piliečiams pasiūlyti visapusišką sveikatos priežiūrą bei netgi nemokamą mokslą, kryptingai juda gera linkme. Tačiau, kuo gi jie gali didžiuotis kalbant apie Danijos darbo rinką bei ką verta žinoti prieš nusprendžiant savo laimės kampelį susikurti Danijoje?

Danams išties svarbus balansas tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, todėl darbas Danijoje pirmiausia išsiskiria trumpesniu darbo valandų skaičiumi. Užsukite į bet kurį Danijos biurą 17 val. vakaro ir greičiausiai pastebėsite, jog beveik visi stalai yra tušti. Nors danai yra darbštūs darbuotojai, jie nori dirbti savo darbą neviršydami Danijoje nustatytos oficialios 37 valandų trukmės darbo savaitės. Papildomos darbo valandos Danijoje nėra skatinamos, todėl dauguma darbuotojų jau 16 val. dienos iškeliauja pasiimti vaikų, pradėti ruošti vakarienę ar užsiimti kitais asmeniniais darbais. O jei į Danijos biurą nuspręsite užsukti paskutinėmis liepos savaitėmis – nenustebkite ten radę užrakintas duris. Šiuo metų laiku verslas dažniausiai uždaromas, nes danai atostogauja ir mėgaujasi trumpa daniška vasara. Kiekvienas darbuotojas pagal įstatymą turi teisę į penkias savaites mokamų atostogų per metus ir danai nevengia išnaudoti kiekvienos jų minutės. Taigi, jie tikrai nejaučia poreikio demonstruoti savo atsidavimą dirbant ilgomis darbo valandomis. Danai vertina trumpesnį, tačiau efektyvesnį darbą, o toks gyvenimo būdas tikriausiai yra viena iš jų laimingo gyvenimo priežasčių.

Darbas Danijoje taip pat garsėja lankstumo ir užimtumo garantijų sistema, kuri reiškia, kad darbdaviai gali samdyti ir atleisti darbuotojus savo nuožiūra, kad prisitaikytų prie rinkos poreikių, tačiau tuo pat metu darbuotojus saugo „A-kasse“ (nedarbo draudimo fondas). Šios organizacijos tikslas suteikti trumpalaikę pagalbą darbuotojams, jei jie tampa bedarbiais arba negali dirbti dėl motinystės, įvaikinimo atostogų, ligos ar dėl kitų pan. priežasčių. Dėka glaudaus profesinių sąjungų, darbdavių ir Danijos vyriausybės bendradarbiavimo darbas Danijoje užrikrina puikias darbo sąlygas, o rinkoje dominuoja mažosios ir vidutinės įmonės. Tačiau, danai taip pat gali didžiuotis dideliomis  ir klestinčiomis kompanijomis, kurių  prekiniai ženklai yra atpažįstami visame pasalyje. Štai keletas Lietuvoje puikiai žinomų danų įkurtų prekinių ženklų:

o   „Pandora“ – tai Danijos juvelyrinių dirbinių gamintoja ir mažmenininkė įkurta dar 1982 metais. Prabangus prekinis ženklas  „Pandora“  labiausiai žinomas dėl kuriamų žavingų apyrankių, dizainerių žiedų, auskarų, kaklo vėrinių ir laikrodžių.

o   „Carlsberg“ – tarptautinė  Danijos alaus gamintoja įkurta 1847 m. Sodrios konsistencijos daniškas alus pasižymi aromatingomis citrusinių vaisių natomis suteikiančiomis alui stipresnį skonio gylį.

o   „Ecco“ – Lietuvoje gerai žinomas Danijos avalynės gamintojas ir mažmenininkas įkurtas 1963 metais. Iš pradžių ši įmonė vertėsi tik avalynės gamyba, bet vėliau išplėtė savo veiklą ir pradėjo gaminti odos gaminius, aksesuarus bei smulkius odos dirbinius.

o    „Lego“ – tai taip pat danų įkurta gamybos įmonė. Ši kompanija gamina „Lego“ prekės ženklo žaislus, daugiausia sudarytus iš tarpusavyje sujungtų plastikinių kaladėlių. „Lego Group“ taip pat yra pastačiusi keletą pramogų parkų visame pasaulyje, kurių kiekvienas vadinamas „Legoland“. Be visa ko, įmonė valdo daugybę mažmeninės prekybos parduotuvių.

Deja, darbas Danijoje tokiose klestinčiose įmonėse užsieniečiams gali tapti iššūkiu. Ko gi reikia kitataučiams, kad jie galėtų įsidarbinti anksčiau išvardintose prestižinėse ar kitose Danų įmonėse?

Pirmiausia prieš nusprendžiant keliauti gyventi ir dirbti į Daniją vertėtų apsvarstyti pradėti mokytis kalbėti danų kalba. Danai puikiai kalba angliškai, tačiau toks gebėjimas danų darbo rinkoje tikrai nėra laikomas dideliu privalumu. Ne tik didelės danų įmonės tačiau beveik visi darbai Danijoje reikalauja gebėjimo kalbėti danų arba viena iš Skandinavijos kalbų. Net jei esate pakankamai geras kandidatas, danai rinkdamiesi potencialius darbuotojus visada teiks pirmenybę daniškai kalbantiems žmonėms. Todėl, jei nemokate kalbėti daniškai, turite apgalvoti, kokiais kitais gebėjimais galite išsiskirti ir ką galite pasiūlyti danų įmonėms, ko negali suteikti danų tautybės žmonės.

Be to, jei norite įsidarbinti Danų įmonėje nepamirškite atsinaujinti savo „LinkedIn“ profilio. Danai mėgsta naudotis „LinkedIn“ platforma, dėl to darbdaviai nevengia patikrinti kandidatų „LinkedIn“ paskyrų. Taigi, aplikuojant į danų įmonės darbo skelbimą, svarbu skirti laiko ne tik kokybiškam motyvacinio laiško rašymui, tačiau ir estetiškam „LinkedIn“ profilio,  su profesionalia nuotrauka bei nepriekaištinga anglų kalba, sukūrimui.

Nenusiminkite, nors susirasti darbą kitataučiams Danijoje gali būti sunku, visgi tai yra įmanoma. Galimybės tai įgyvendinti labiausiai priklauso nuo to, kokius gebėjimus turite. Todėl, prieš keliaujant dirbti į šią šalį, ypatingai svarbu žinoti, kokių specialybių darbas Danijoje yra paklausiausias.

Šiuo metu Danijos darbo rinkai labiausiai trūksta šių sričių darbuotojų:

o   Švietimo;

o   Inžinerijos;

o    IT;

o   Medicinos ir sveikatos priežiūros.

Tarp paklausių Danijos darbo vietų išskiriamos šios konkrečios darbo pozicijos:

o   Statybos, energetikos ir elektros inžinieriai;

o   Medicinos konsultantai;

o   Gydytojai;

o   Odontologai;

o   Farmacininkai.

 Taigi,  jei turite reikiamą kvalifikaciją bet kuriai iš anksčiau išvardintų pareigybių, jūsų tikimybė susirasti darbą Danijoje yra gerokai didesnė.

Prieš nusprendžiant keliauti dirbti į Daniją taip pat neabejotinai svarbu atsižvelgti ir į tai, ar darbas Danijoje yra patrauklus atlyginimų atžvilgiu. Šioje šalyje nėra oficialaus minimalaus darbo užmokesčio. Tačiau, remiantis 2021 m. darbo rinkos Danijoje praktika didžioji dauguma minimalių darbo užmokesčių šioje šalyje siekė apie 110 Danijos kronų per valandą (maždaug 14,78 EUR). Taigi, tikėtinas minimalus atlyginimas Danijoje dirbant visą darbo dieną yra apie 17000 Danijos kronų, arba maždaug 2284,06 EUR per mėnesį. Svarbu paminėti, jog šie atlyginimai nurodyti dar neatskaičius mokesčių.

Kaip ir daugumoje išsivysčiusių valstybių, taip ir Danijoje skirtumas tarp minimalaus ir vidutinio darbo užmokesčio yra labai mažas. Visuotinės duomenų bazės „Numbeo“ duomenimis, vidutinis atlyginimas per mėnesį Danijoje yra  43487 Danijos kronų neatskaičius mokesčių, kitaip tariant maždaug 5842.75 EUR. Atskaičius mokesčius šis atlyginimas sumažėja beveik per pusę. Išsireiškiant tiksliau, vidutinis atlyginimas Danijoje per mėnesį  siekia apie  2859,10 EUR  į rankas.

Visgi lyginant su Lietuvos atlyginimo rėžiais darbas Danijoje yra gerokai pelningesnis. Minimalus atlyginimas Lietuvoje ( nuo 2022 m. sausio 1 d.  siekiantis 730 EUR per mėnesį neatskaičius mokesčių) yra netgi 3 kartus mažesnis lyginant jį su Danijos minimaliu darbo užmokesčiu per mėnesį.

Darbas Danijoje išlieka gerokai pranašesnis už darbą Lietuvoje ir lyginant konkrečių specialybių atlyginimus. (Visi  žemiau nurodyti atlyginimai yra vidutiniai darbo užmokesčiai per mėnesį neatskaičius mokesčių.)

o   Darbas Danijoje farmacijos pramonės srityje apmokamas 2,5 karto daugiau nei Lietuvoje. Šiame sektoriuje dirbantys žmonės Danijoje uždirba 5214 EUR, o Lietuvoje 2044 EUR.

o   Elektros ir energetikos inžinerijos srityje dirbantys žmonės Danijoje uždirba 4845 EUR, o Lietuvoje 1880 EUR.

o   Medicinos ir socialinės rūpybos srityje dirbantys žmonės Danijoje uždirba 4041 EUR, o Lietuvoje 1559 EUR.

o   Informacinių technologijų srities specialistų vidutinė alga Danijoje siekia 6378 EUR, o Lietuvoje siekia 3031 EUR.

o   Darbas Danijoje statybos ir nekilnojamo turto srityje apmokamas 2,6 karto daugiau nei Lietuvoje. Šiame sektoriuje dirbantys žmonės Danijoje uždirba 4924 EUR, o Lietuvoje 1866 EUR.

o   Švietimo bei mokslo tyrimų srityje dirbantys specialistai Danijoje vidutiniškai uždirba 4205 EUR, o Lietuvoje 1485 EUR.

Akivaizdu, jog Danija gali didžiuotis tikrai dosniais atlyginimais. Tačiau, ypatingai svarbu paminėti, jog darbas Danijoje išsiskiria ir dideliais mokesčiais. Remiantis 2021 m. tyrimų duomenimis Danijoje taikomas vienas didžiausių pajamų mokesčio tarifų – t. y. 55,9%. Daniją mokesčių dydžiu pralenkia tik keletas pasaulio šalių. Tačiau dėka šių didelių mokečių, Danija gali didžiuotis jau anksčiau minėtu nemokamu mokslu bei visapusiška sveikatos priežiūra.

Pabaigai norime jums papasakoti apie tai, ką verta aplankyti dirbant Danijoje. Štai keletas danų vertinamų šalies vietovių:

o   Norėdami pabėgti nuo gyvenimo šurmulio ir apsupti save nuostabia gamta danai keliauja į pakrančių miestelius bei jų paplūdimius. Tokiam ramiam poilsiui Danija gali pasiūlyti 40 km ilgio Blåvand paplūdimį, kuris taip pat yra vertinamas kaip geriausia lokacija ieškant gintaro!

o   Danai taip pat didžiuojasi šalies turistams galintys suteikti unikalią galimybę iš arti pamatyti, kaip vikingai statė savo laivus ir kaip šiomis dienomis jie yra restauruojami. Danijos vikingų laivų muziejus savo lankytojams taip pat suteikia daug naudingos informacijos apie vikingų epochą ir pagrindinį vaidmenį, kurį jūrinis gyvenimas atliko tuometinėje žmonių kultūroje.

o   Negalima nepaminėti tiek danų, tiek šalies turistų pamėgtos nesuskaičiuojamų miesto nuotraukų ir atvirukų puošmenos – Danijos naujojo  uosto Nyhavn. Tai puiki vieta pasivaikščioti ir užsukti į šalia esančias Kopenhagos kavines. Ši vieta yra tikras turistų traukos objektas ir lankytojus stebina įvairiaspalviais namais ir krantinėje stūksojančiais įspūdingais, aukštais laivais.

Jei jus sužavėjo Danija bei jos darbo sąlygos – nepamirškite, jog visos galimybės yra jūsų rankose. Tinkamiausias laikas išvykti yra tuomet, kai tam turite daug noro bei ryžto. Vis dėlto neskubėkite ir sprendimą gyventi bei dirbti svetur priimkite tik viską gerai apgalvoję.

Taip pat skaitykite

KARJEROS KONSULTANTĖS PATARIMAI: kaip tapti aktyviu darbo rinkos dalyviu?

Darbo paieška. Kvalifikacijos kėlimas ir karjeros galimybės. Darbo rinkos poreikiai. Įžvalgos ir patarimai.

Skaityti daugiau
NORITE, KAD LINKEDIN JUMS ATNEŠTŲ SVAJONIŲ DARBĄ JO NEEIŠKANT?

Svajonių darbo paieška be CV. LinkedIn profilio kūrimas: pagrindiniai aspektai. Darbo skelbimai. Naujas požiūris į darbo paiešką.

Skaityti daugiau
DARBAS ŽINOMOSE KOMPANIJOSE: saugus ir užtikrintas? Ne visada!

Darbas gerai žinomose kompanijose: patrauklios algos, geros darbo sąlygos, karjeros galimybės, pastovus darbas. Ar tikrai nėra jokios rizikos?

Skaityti daugiau
Valdybos narių atranka

Valdybos narių atranka - tai aukšto profesionalumo ir kompetencijų reikalaujantis darbas. Atrankas turėtų atlikti tik buvę/esami vadovai arba valdybų nariai.

Skaityti daugiau
KAIP PASIRINKTI TOLIMESNĮ KARJEROS ŽINGSNĮ?

Karjeros planavimas, tinkamo sprendimo paieška, karjeros kryptys, galimybių ir tikslų įsivertinimas, klausimai, kuriuos sau užduodame.

Skaityti daugiau
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau