>
Susikurkite CV
Pradžia Patarimai PAKLAUSIAUSIOS PROFESIJOS LIETUVOJE: kokių specialistų trūksta labiausiai?

PAKLAUSIAUSIOS PROFESIJOS LIETUVOJE: kokių specialistų trūksta labiausiai?

prieš 2 mėnesius


Keičiantis pasaulinei darbo rinkai, pamažu keičiasi ir paklausiausios profesijos. Europos šalyse dažniausiai paklausiausios profesijos išlieka gana panašios, dažnu atveju paklausos vidurkis tarp tam tikrų profesijų skiriasi tik labai nedideliu skirtumu. Paklausiausios profesijos dažnai atspindi ne tik šalies ekonominę padėtį ar darbo rinkos situaciją, bet ir klestinčias pramonės šakas. Lietuvoje profesijos įgijimas atstovauja investiciją į asmeninę tobulėjimo ir karjeros augimo sritį, atveriančią duris plačioms galimybėms tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygiu.

Profesijos įgijimo galimybės:

Lietuvoje yra sudaryta ir gerai išvystyta įvairiapusiška profesijos įgijimo sistema. Universitetuose ir kolegijose siūlomos bakalauro, magistro ir doktorantūros programos įvairiose srityse, įskaitant technologijas, gamybą, verslą, sveikatos priežiūrą, humanitarinius mokslus ir daugelį kitų. Studentai turi galimybę rinktis iš didžiulio profesijų spektro ir specializuotis pagal savo norus bei ambicijas. Lietuvoje profesinės karjeros gali siekti visi nepriklausomai nuo amžiaus. Be tradicinio universitetinio švietimo, Lietuvoje taip pat plinta praktinio mokymo programos, siūlančios įgūdžius konkrečiose profesijose pavyzdžiui: autošaltkalvio, virėjo, kirpėjo, masažisto profesijos įgijimui. Lietuvoje galima rinktis net iš 64 profesijos rengimų centrų, kuriuose siūlomos intensyvios programos, skirtos greitam ir intensyviam naujų įgūdžių įgijimui.

Pastaraisiais metais didelę tendenciją įgavo skaitmeninės mokymo platformos ir internetiniai kursai, kurie suteikia galimybę mokytis norimos profesijos neatsižvelgiant į fizinę vietą bei tuo pat metu pritaikyti teorines žinias realioje darbo vietoje ir užsidirbti pinigų. Tokį kelią yra būdinga rinktis, kuomet norima pasivyti darbo rinkos tendencijas, kadangi paklausiausios profesijos vis keičiasi. Visa ši įvairovė leidžia būsimiems specialistams rinktis optimalų mokymosi kelionės maršrutą, atsižvelgiant į jų individualius interesus, poreikius ir gyvenimo aplinkybes.

TOP 5 paklausiausios profesijos Lietuvoje:

1.       Programuotojai ir IT specialistai

Su sparčiu technologijų augimu ir skaitmenizavimu kartu auga ir didelis poreikis kvalifikuotiems programuotojams, kurie gali kurti inovatyvius sprendimus ir prisidėti prie technologijų pramonės. Ši sritis siūlo konkurencingas algas ir gausias darbo galimybes, todėl tapo labai geidžiama profesija daugelyje šalių, įskaitant ir Lietuvą.

Profesijos privalumai:

·       Nuotolinio darbo galimybės: programavimas yra sritis, kuri dažnai leidžia dirbti nuotoliniu būdu. Tai sukūrė daugiau galimybių programuotojams dirbti tarptautinėse įmonėse arba darbuotojams iš savo namų ar vietinių biurų;

·       Konkurencingos algos: daugelio šalių siūlo patrauklias kompensacijas talentingiems programuotojams. Programuotojų atlyginimai gali skirtis priklausomai nuo patirties, įgūdžių, įmonės tipo ir vietos. Lietuvoje programuotojams siūlomas vidutinis atlyginimas yra 5775 eur./mėn. prieš mokesčius;

·       Švietimas ir mokymas: daugelis šalių, įskaitant Lietuvą, investavo į savo švietimo sistemas, kad suteiktų kokybišką mokymą programavime ir su juo susijusiose srityse. 

2.       Reklamos ir rinkodaros specialistai

Reklamos specialistai yra paklausūs tiek verslo, tiek ne pelno siekiančiose organizacijose. Įgavę šią profesiją galite pasirinkti iš įvairių karjeros kelių, įskaitant žiniasklaidą, agentūras, prekybą, technologijas ir daugelį kitų.

Profesijos privalumai:

·       Vystomi daugialypiai įgūdžiai: tobulinami komunikacijos, analitinio mąstymo, projektų valdymo ir kiti įgūdžiai, kurie gali būti naudingi ne tik darbe, bet ir asmeniniame gyvenime;

·       Darbas nėra monotoniškas: reklamos specialistai yra atsakingi už naujų idėjų generavimą ir kūrybiškų inovacijų įgyvendinimą;

·       Specialistai reikalingi visiems verslams: efektyvi reklama gali padėti verslui pritraukti daugiau klientų, didinti pardavimus ir stiprinti įmonės įvaizdį. Reklamos specialisto darbas tampa lemiamu veiksniu verslo sėkmei.

3.       Sveikatos priežiūros specialistai

Sveikatos priežiūros specialistai taip pat yra tarp labiausiai paklausomų profesijų Lietuvoje. Gydytojai, slaugytojai, vaistininkai ir kiti sveikatos specialistai yra reikalingi, kad būtų galima patenkinti augantį gyventojų sveikatos poreikį.

Profesijos privalumai:

·       Profesijos stabilumas: dėl senyvo amžiaus žmonių skaičiaus didėjimo Lietuvoje, sveikatos paslaugų sektoriuje nuolat vyksta darbuotojų kaita ir visuomet yra naujų specialistų paklausa, kurie gerintų sveikatos paslaugų kokybę šalyje;

·       Karjeros galimybės: sveikatos priežiūros sritis siūlo platus karjeros pasirinkimo spektrą. Medicinos darbuotojai gali gauti galimybę dalyvauti nemokamuose arba nuolatiniuose mokymuose, seminaruose ir konferencijose;

·       Nemokamas gydymas ir paslaugos: medicinos darbuotojai dažnai turi galimybę gauti nemokamas medicinos paslaugas, įskaitant vizitus pas gydytojus, reabilitaciją, laboratorinius tyrimus ir kt.

4.       Inžinerijos specialistai

Lietuva kaip šalis turi stiprią gamybos pramonę, infrastruktūros plėtros projektus ir atsinaujinančios energijos iniciatyvas, reikalaujančias kvalifikuotų inžinierių, kurie skatina šias sritis eiti į priekį. Dėl šios priežasties Lietuvoje paklausiausios profesijos yra mechaninė inžinerija, elektros inžinerija ir statybos inžinerija.

Profesijos privalumai:

·       Tarptautinės galimybės: inžinieriaus išsilavinimas ir įgūdžiai dažnai yra pripažįstami tarptautiniu mastu. Tai reiškia, kad galite ieškoti darbo ir karjeros galimybių ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje;

·       Stabilumas ir pasirinkimo galimybės: inžinieriaus profesija yra stabilumo garantas, nes technologinės ir techninės žinios yra nuolat reikalingos visuose sektoriuose, nuo pramonės iki mokslo ir švietimo;

·       Verslo galimybės: inžinieriaus žinios ir įgūdžiai gali leisti įkurti savo verslą ar inovatyvią technologijų įmonę, turint galimybę kurti naujus produktus ar paslaugas.

5.       Pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojai

Mokytojai turi didelę įtaką mokinių gyvenimui ir vaikų ateities kelio kūrimui Lietuvoje. Lietuvoje dažnai susiduriama su problema, kad daugelis nenori įgyti ir dirbti mokytojo profesijos dėl per mažų finansinių pajamų, tačiau yra kitų svarbių veiksnių, dėl kurių verta įgyti mokytojo profesiją.

Profesijos privalumai:

·       Lankstumas: kai kuriais atvejais mokytojai gali turėti lankstesnį darbo laiką arba galimybę dirbti nuotoliniu būdu, pasirinkdami tokią darbo organizavimo formą, kuri geriausiai atitinka jų poreikius;

·       Pašaukimas ir aistros: mokytojai dažnai pasirenka šią profesiją dėl pašaukimo ugdyti jaunąją kartą, dalintis žiniomis ir formuoti pasaulėžiūrą. Tai gali suteikti didžiulį pasitenkinimą, meilę darbui ir motyvaciją tobulėti;

·       Profesinės sąjungos ir bendruomenė: mokytojai gali jungtis į profesines sąjungas ir mokytojų bendruomenes, kurios teikia paramą, mokymo galimybes ir suteikia balsą švietimo sistemos pokyčiams.

Visos šios išvardintos profesijos yra paklausiausios profesijos Lietuvoje, tačiau ne visos jos pasižymi konkurencingais atlyginimais. 

Sparčiai populiarėjanti profesija – tvarumo specialistai

Jau prieš kelis metus galėjome pastebėti pradėjusį augti įmonių ir verslų susirūpinimą aplinkosauga bei socialinėmis problemomis. Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, numatomi dideli klimato neutralizavimo pokyčiai, kurie turės įtakos ne tik Lietuvos verslams, bet ir žmonių gyvenimo įpročiams. Jau dabar didžioji dalis Lietuvos įmonių yra pradėjusios naudoti tvaresnes medžiagas ir steigti naujas darbo vietas tvarumo specialistams, siekdamos įgyvendinti Europos žaliąjį susitarimą. Tai reiškia, kad artimiausiais metais tvarumo specialistų paklausa turėtų augti sparčiau nei kitų profesijų. Didžioji dalis mokymo įstaigų į savo programas jau yra įtraukusios darnaus vystymosi modulį, o nemaža dalis kolegijų ir universitetų jau gali pasiūlyti tvaraus verslo vadybos studijas, kurios skirtos suteikti naudingą informaciją apie atsinaujinančius energijos šaltinius, socialinių bei technologinių naujovių diegimą siekiant sumažinti CO2 emisiją, darbuotojų gerovės kūrimą ir daugiau. Atsižvelgiant į augančią tvarumo specialistų paklausą darbo rinkoje, jų populiarumas ateityje tik augs, tad pasirinkę šią profesiją tikrai nesuklysite.

Svarbu nepamiršti, kad nors šios aprašytos profesijos šiuo metu yra paklausiausios profesijos Lietuvoje, rinkos tendencijos laikui bėgant gali keistis, kai atsiranda naujos pramonės šakos arba esamos evoliucionuoja. Todėl asmenims, svarstantiems savo karjeros kryptį, yra svarbu sekti naujienas šioje srityje ir įgyti atitinkamas kompetencijas, kad išliktų konkurencingi darbo rinkoje. Lietuva, siekdama išlaikyti paklausiausių profesijų naujų specialistų atsiradimą, nuolat investuoja į aukštos kokybės švietimą, kad jos gyventojai galėtų pasiekti tarptautinio lygio išsilavinimą. Jei straipsnyje pateiktos paklausiausios profesijos jums atrodo patrauklios ir įdomios, tuomet nedvejokite ir pasidomėkite studijų galimybėmis, nes darbą galėsite susirasti labai paprastai ir greitai.

 

Taip pat skaitykite

KAIP PASIRINKTI TOLIMESNĮ KARJEROS ŽINGSNĮ?

Karjeros planavimas, tinkamo sprendimo paieška, karjeros kryptys, galimybių ir tikslų įsivertinimas, klausimai, kuriuos sau užduodame.

Skaityti daugiau
7 DARBO POKALBIO BAIMĖS

Darbo pokalbio baimės, įdarbinimo ir pokalbių praktika, darbo pokalbių situacijos, būdai, kaip įveikti baimę.

Skaityti daugiau
KO NORI DARBDAVIAI IŠ KANDITATŲ? 5 ATEITIES KOMPETENCIJOS

Darbdavių reikalavimai. Patrauklus kandidatas rinkoje. Ateities strategijos ir kompetencijos. Financinės situacijos gerinimas

Skaityti daugiau
5 DARBO POKALBIO ĮGŪDŽIAI, KURIE PADĖS TAU GREIČIAU ĮSIDARBINTI

Darbo pokalbio įgūdžių lavinimas, pasiruošimas darbo pokalbiui, darbo pokalbio klausimai, pavyzdžiai ir patarimai

Skaityti daugiau
DARBO SKELBIMAI: mitas ar tiesa, kad galiu kandidatuoti, tik, kai atitinku 100% reikalavimų?

Didžiausi darbo skelbimų mitai, jų pavyzdžiai, darbo skelbimų reikalavimai, tinkamas kandidatavimas, platesnės galimybės.

Skaityti daugiau
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau